Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka ma indítványozta az uniós bíráknak, hogy marasztalják el a magyar államot a menedékjog elfogadhatatlan korlátozása és a menekülők segítésének bűncselekménnyé nyilvánítása miatt. A Magyar Helsinki Bizottság üdvözli az indítványt. A civil jogvédő szervezet már a 2018. június 20-iki parlamenti szavazás napján leszögezte: ezek a szabályok az uniós joggal is ellentétesek.
TovábbA koronavírus-járvány alatt végzett tevékenységéért hétfőn délelőtt vette át az Európai Unió idei civil szolidaritási díját a Magyar Helsinki Bizottság. Az elismerést az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság ítélte oda a hazai civil jogvédő szervezetnek. Az utóbbi öt évben a kilencedik jelentős nemzetközi elismerése ez a Magyar Helsinki Bizottság nemzetközi szinten is kimagasló munkájának.
TovábbBefogadta a bíróság a Labrisz Leszbikus Egyesület keresetét. Megindulhat hát a Meseország mindenkié! c. meseantológiát kiadó civil szervezet jóhírneve megsértése miatt indított pere a Magyar Nemzet kiadója és cikkírója ellen. A Labriszt a Magyar Helsinki Bizottság képviseli a perben. Előbb a Mi Hazánk, majd a Fidesz folytatott cinikus kampányt a mesekönyv és az 1999 óta működő Labrisz Leszbikus Egyesület ellen.
TovábbAz Európai Bizottság jogállamisági jelentése mind a négy vizsgált területen lényegi, a jogállamiságot súlyosan veszélyeztető problémákat azonosított Magyarország kapcsán. Ezek között számos olyan található, amelyekre az elmúlt években a civil szervezetek is többször felhívták a figyelmet.
TovábbA Magyar Helsinki Bizottság egyesület, valamint tagjai és munkatársai a Jobbulást! Alapítványnak adományoztak kétmillió forintot a járvány elleni védekezésre. A civil egészségügyi szervezet a pénzt otthoni szakápolási szolgálatok dolgozóinak védőeszközeinek beszerzésére és háziorvosok koronavírus-szűrésére használja fel. A Magyar Helsinki Bizottság emberi jogi szervezet, amely leginkább jogvédelemmel foglalkozik.
TovábbA hazai hatóságok repülőre tettek egy iráni egyetemistát, aki ellen éppen csak elindult egy több sebből vérző büntetőeljárás. Ő is egyike volt annak a 13 iráni diáknak, akiket kollektívan kiutasítottak Magyarországról, mert állítólag megszegték a kórházi karanténszabályokat. Sinin esetében nemhogy lenne erre bizonyíték, de arra van bizonyíték, hogy nem tett semmi törvénybe ütközőt. Sinin történetét blogposztban dolgoztuk fel.
TovábbA magánélethez való jogot és az egyesülés szabadságát is sértheti, hogy nyilvántartásba kell foglalni a civilek külföldi támogatóit, miközben a kormány által hangoztatott célok ezt nem igazolják. A kedden ismertetett álláspont alapján az uniós bíróság elkaszálhatja a törvényt. A kormánynak a munkáját ért bírálatokra érvekkel és párbeszéddel kellene reagálnia, nem megbélyegzéssel és elhallgattatással.
TovábbMegérkezett a Kúria ítélete a Magyar Helsinki Bizottság kontra Miniszterelnöki Kabinetiroda perben. Mint ismeretes, a felülvizsgálati eljárásban a Kúria fenntartotta a korábbi jogerős ítéletet. Ezek szerint a „propagandaminisztérium” megsértette a 2017-es „nemzeti konzultáció” kérdőívében szereplő állítással a Magyar Helsinki Bizottság jó hírnevét, amiért kétmilliós sérelemdíjat kell fizetnie, illetve 30 napon át kell bocsánatot kérnie a kormany.
TovábbHolnap a magyar kormánynak ismét az emberi jogokat és a jogállamiságot érintő kérdésekre kell válaszolnia az EU Általános Ügyek Tanácsában. Három téma lesz napirenden: a bíróságok függetlensége, a média, illetve a tudomány szabadsága. A tagállamok képviselői a 7. cikk szerinti eljárás keretében azt vizsgálják, fennáll-e a veszélye az uniós alapértékek megsértésének Magyarországon. A kormány egy közel 160 oldalas dokumentumban foglalta össze a 7.
TovábbTartalmas, hasznos és nemes ajándékot keresel? A legjobb helyen jársz! December 2-án elindítottuk a Magyar Helsinki Bizottság Karácsonyi adománygyűjtő kampányát, hogy felhívjuk a figyelmet az emberi jogok támogatásának fontosságára.
Tovább