A Magyar Helsinki Bizottság eredményei 2016-ban
Összeszedtük, mit végeztünk 2016-ban, és a Helsinki Bizottság milyen eredményeket ért el ügyfelei és a magyar jogállam védelme, az emberi jogok érvényesülése érdekében.
Rendőri körlevél: nincsen „általános igazoltatás”
A budapesti rendőrfőkapitány rendészeti helyettese körlevélben hívta fel a fővárosi rendőri szervek figyelmét hajléktalan és más, rossz szociális helyzetben lévő emberek igazoltatásának normáira és azok betartására.
Szabadon szeretni: petíció a bejegyzett élettársi kapcsolat megmentéséért
A kormány egyetlen e betű kitörlésével elérné, hogy elvehesse a bejegyzett élettársi kapcsolat értelmét. Az Országgyűlés hamarosan szavaz erről. Tiltakozó civil szervezetek petíciót indítottak. A bejegyzett élettársi kapcsolat (BÉK) az az intézmény, amellyel az azonos nemű párok hivatalossá tehetik a kapcsolatukat, így például meglátogathatják egymást a kórházban, örökölhetnek egymástól, lehet közös vagyonuk.
Egyezség zaklató igazoltatások ellen
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) és a Magyar Helsinki Bizottság egyezséget kötött, hogy a hajléktalan és más, rossz szociális helyzetű emberek egyenlő bánásmódhoz fűződő joga valóban érvényesüljön a rendőri intézkedések, így az igazoltatások során.
A MÁV-vezetés válaszolt levelünkre
Panaszként kezelte és egy héten belül választ adott a MÁV vezetése a Magyar Helsinki Bizottság levelére. Eszerint "a vasúttársaság visszautasítja, hogy akadályozná a migránsokat segítő öntevékeny csoportok működését, de a menedékkérők közvetlenül a pályaudvaron való ellátásához helyet biztosítani nem tud". Volt, ahol viszont igazat adtak nekünk.
Levelet írtunk a MÁV-nak a menedékkérők érdekében
Levelet küldtünk a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatójának, valamint a MÁV-Start vezérigazgatójának a menedékkérőket sújtó, jogszabálysértő és érzéketlen vasúti gyakorlatok miatt.
Hajléktalanok a zaklató igazoltatási gyakorlat ellen
Az Egyenlő Bánásmód Hatóságon (EBH) múlt héten elkezdődött az a közigazgatási eljárás, amelyet hajléktalanok indítottak a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) ellen. A rendőrségnek bizonyítania kell, jó okkal és jogszerűen igazoltatnak tömegével olyan hajléktalanokat közterületen, akik egyébként semmilyen normát nem sértenek. A meghallgatáson a BRFK képviseletében senki nem jelent meg, a rendőrség az idézettek távolmaradását nem tudta kimenteni.
Mondjon nemet az ombudsman is a szegregációra!
Az Országgyűlés várhatóan december 15-én szavaz a köznevelési törvény módosításáról, ami jogszerűvé igyekszik tenni a szegregált oktatást. Civil szervezetek közösen arra kérik az alapjogi biztost, hogy álljon ki az iskolai elkülönítést legitimálni szándékozó törvénymódosítás ellen.
Nem magánemberként cigányozott a polgármester
Öt év után ért véget a Kiskunlacháza polgármestere ellen indított eljárás.
Jogerős: diszkriminált a BRFK a Budapest Pride 2012-es betiltásával
2014. szeptember 18-án meghozott jogerős ítéletével a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla is megállapította: szexuális irányultságon alapuló közvetlen hátrányos megkülönböztetést és zaklatást valósított meg a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK), amikor 2012 áprilisában a közlekedés ellehetetlenülésére hivatkozva megtiltotta a Budapest Pride felvonulást. A felpereseket a Magyar Helsinki Bizottság képviselte.