A Kúria meghajolt a kormány alapjogot sértő rendelete előtt
A Kúria elutasította a Budapest Pride és a Magyar Helsinki Bizottság keresetét, amelyben egy autós demonstrációt tiltó rendőrségi határozat hatályon kívül helyezését kérték. Az ítélet a veszélyhelyzetben elrendelt teljes gyülekezési tilalomra épül.
A Kúria elé vitték az LMBTQ jogokért szervezett dudálós tüntetés betiltását
A Budapest Pride és a Magyar Helsinki Bizottság bíróságtól kéri egy autós demonstrációt tiltó rendőrségi határozat hatályon kívül helyezését. Egyúttal azt is szeretnék elérni, hogy a Kúria kezdeményezze az Alkotmánybíróságnál a veszélyhelyzet idején a demonstrációkat egységesen tiltó rendelkezések felülvizsgálatát.
Jogellenes volt a rendőrség tétlensége a homofób támadókkal szemben az Aurórában
A Fővárosi Törvényszék jogerős ítéletben helyt adott a Labrisz Leszbikus Egyesület, Magyar LMBT Szövetség és az Auróra Közösségi Házat működtető Marom Klub Kft., valamint nyolc magánszemély rendőrség elleni panaszának. A fővárosi rendőrök tavaly szeptemberben előbb késlekedtek az intézkedéssel, majd nem léptek fel azokkal a homofób provokátorokkal szemben, akiknek így sikerült megakadályozniuk, hogy az LMBT-közösség megtarthassa rendezvényét.
A Budapest Pride számunkra azt jelenti, hogy mindenki az lehet, aki
Mi, a Helsinki Bizottságnál hiszünk az egyenlőségben és a sokszínűségben. Jogvédőként ott volt és ott lesz a helyünk, ahol ezek az értékek sérülnek hazánkban.
Korábbi dolgozója beperelte a Honvédkórházat
Diplomás ápoló, ötgyermekes édesanya indított munkaügyi pert korábbi munkahelye, a Honvédkórház egyik intézete ellen. Tíz éven át dolgozott ott közalkalmazottként. Foglalkoztatása idén januárban szűnt meg, mert nem volt hajlandó honvédelmi alkalmazotti jogviszonyt létesíteni. A Magyar Helsinki Bizottság ügyfele azt kéri a bíróságtól, hogy a kórház fizesse ki neki az elmaradt végkielégítését.
Nem dolgozhat az államnak, mert valószínűleg ismét szülni fog
„Ismétlődő szülés veszélye” miatt nem hosszabbítottak szerződést és utasították el álláspályázatát egy kismamának az egyik országos állami szervnél. Hiába dolgozott főnökei szerint jól, hiába voltak munkatapasztalatai, nem alkalmazták tovább. Mint kiderült, nem ő volt az egyetlen női munkavállaló, aki jogviszonya alatt „elment szülni” és nem foglalkoztatták tovább.
Jogsértő módon akadályoztak és bírságoltak meg egy kecskeméti gyülekezést
Jogsértő volt a kecskeméti önkormányzat közterület-használattal kapcsolatos bírságolása. Ahogyan az is, hogy a helyi rendőrkapitányság nem tekintette gyülekezésnek és ezért nem volt hajlandó biztosítani a helyi Cifra–LMBTQ Közösség kitelepülését a Szabadság térre – mondta ki az utóbbit Fővárosi Törvényszék. A perben a megbírságolt aktivistákat Fazekas Tamás, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje képviselte.
Pert nyert a kollégái mellett kiálló, ezért kirúgott Szert Boglárka
Első fokon megnyerte munkaügyi perét, és egykori munkaadójától 7 millió forintos kártérítés jár a Helsinki Bizottság által képviselt Szert Boglárkának. Őt azért bocsátottak el munkahelyéről, az Antall József Tudásközpontból, mert szóvá tette, hogy főnöke felelősségre vonta és megalázta kollégáit politikai véleményük miatt. A munkatársai mellett kiálló egykori irodavezetőt a Magyar Helsinki Bizottság képviselte.
Nem csak helyes, de törvényes is volt a Topház rémes viszonyainak feltárása
Tíz hónappal a gödi Topház szociális otthon körüli botrány kipattanása után az adatvédelmi biztos megállapította: nem volt törvénytelen, hogy az iszonyú állapotokat feltáró civil szervezet az ott élő fogyatékos emberekről fényképfelvételeket készített, és azokat felismerhetetlenné téve jelentésében publikálta. A Validity Alapítvány fellépése ugyanis az érintett lakók érdekét szolgálta.
Topház-botrány: a Helsinki Bizottság képviseli az embertelen körülményeket feltáró civileket
A Magyar Helsinki Bizottság látja el a gödi Topház botrányos körülményeit feltáró MDAC civil szervezet jogi képviseletét a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) által indított adatvédelmi eljárásban.