Civil hozzájárulás az uniós jogállamisági jelentéshez
Nyolc magyar civil szervezet közös jelentéssel járult hozzá az Európai Bizottság idei jogállamisági jelentéséhez. A 2019-re vonatkozó jelentés a jogállamiságot súlyosan veszélyeztető problémákat azonosított Magyarországon, a helyzet pedig a konzultációban részt vevő civil szervezetek szerint 2020-ban tovább romlott.
Álljon elő a tervezettel, Miniszter Asszony!
A Magyar Helsinki Bizottság ma adatigénylést nyújtott be az Igazságügyi Minisztériumhoz. A civil jogvédő szervezet azt a törvénytervezetet szeretné megismerni, amelyről Varga Judit miniszter szerint a kormány az Európai Bizottsággal egyeztet, de idáig még nem hozták nyilvánosságra.
Száz napja vették el mindenki mindenféle gyülekezési jogát
A november 11-én bevezetett korlátozó intézkedések a tüntetés minden formáját betiltották. A szabályszegőket rettentően magas bírságokkal fenyegetik. Mára Magyarország az elszigetelt kivételek közé tartozik a szükségtelen és aránytalan alapjogsértés fenntartásával. A Magyar Helsinki Bizottság alkotmányjogi panaszmintát tett közzé, amivel bárki az Alkotmánybírósághoz fordulhat, ha a totális tiltás miatt nem gyakorolhatja alapjogát.
Az Unió idei civil szolidaritási díját a Magyar Helsinki Bizottság kapta
A koronavírus-járvány alatt végzett tevékenységéért hétfőn délelőtt vette át az Európai Unió idei civil szolidaritási díját a Magyar Helsinki Bizottság. Az elismerést az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság ítélte oda a hazai civil jogvédő szervezetnek. Az utóbbi öt évben a kilencedik jelentős nemzetközi elismerése ez a Magyar Helsinki Bizottság nemzetközi szinten is kimagasló munkájának.
Egy illiberális főbíró
A Magyar Helsinki Bizottság által Varga Zs. András nyilvános kijelentéseiből, tudományos munkáiból és döntéseiből készített összeállítás az új főbírót mint a kormányzó többség és az illiberális demokrácia támogatóját rajzolja meg.
Civilellenes törvény: 3 ajánlás a Bizottságnak
Dacára annak, hogy júniusban az Európai Uniós Bírósága megállapította a 2017-es civilellenes törvényről, hogy az sérti az uniós szabályokat, és kimondta, hogy azt vissza kell vonni, az elmúlt hat hónapban a kormány semmit sem tett az ügyben. Eközben a Tempus Közalapítvány a jogsértő törvényre hivatkozva akadályozza, hogy magyar civil szervezetek uniós támogatásokhoz jussanak.
Nem várhat tovább – Kozma Ákosnak fel kell szólalnia a jogsértő tervezetek ellen
10 civil szervezet és informális csoport közös levélben fordult Kozma Ákos ombudsmanhoz, amelyben arra kérik, hogy haladéktalanul álljon ki a kormány törvénymódosítási javaslatai által hátrányosan érintettek, köztük a gyermekek és az LMBTQI emberek alapvető jogaiért.
Fizess elő a szabadságodra!
Vásárolj újságot, és támogass kormányfüggetlen hazai hírportálokat. Mi itt a Magyar Helsinki Bizottságnál is így teszünk.
Jogállam-e még Magyarország? – 4 részes podcastsorozat
Az elmúlt hetekben aktívan foglalkoztunk a magyarországi jogállamiság helyzetével. Mióta az Európai Bizottság publikálta jelentését, hétről hétre élő adásban vizsgáltuk a különböző jogállamisági szegmenseket: a bíróságok függetlenségét, a korrupciót, a média helyzetét, valamint a fékek és ellensúlyok rendszerét.
Magyarország új főbírója: kormányzati ékszíj a bírósági rendszerben
A Kúria új elnökének megválasztása újabb lépés a kormányzó többség bíróságokkal szembeni támadássorozatában. A bírók tiltakozása ellenére az egypárti jelölt Varga Zs. András beejtőernyőztetése a bírósági rendszer csúcsára világos üzenet a bíróknak: a kormányzó hatalom nem hajlandó tiszteletben tartani függetlenségüket. A Fidesz 2010-ben történt hatalomra kerülése óta a bíróságok függetlensége állandó veszélyben forog.