Jogerősen marasztalták el a Figyelőt a megrágalmazott kutató ügyében
A Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletben marasztalta el a Figyelőt, mert valótlanságokat állított Bene Márton kutatóról, és ezzel nem vagyoni kárt okozott a Magyar Helsinki Bizottság ügyfelének. A jogerős döntés azonban negyedére csökkentette a korábban első fokon megítélt kártérítés összegét, ami a hazugságok miatt rendszeresen pert vesztő, közpénzzel kitömött orgánumokra aligha hat visszatartó erővel.
Jogerős: fizetnie kell a Figyelőnek a civilek listázása miatt
Jogerősen elmarasztalta a bíróság a Figyelő kiadóját, mert a kormánypárti hetilap „Soros-zsoldosokként” listázta civil szervezetek munkatársait, megsértve ezzel személyiségi jogaikat. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Magyar Helsinki Bizottság képviselt kettőt közülük, akik kiálltak magukért és bírósághoz fordultak.
Alkotmánybírósághoz fordultak civilek a közigazgatási bírósági törvény miatt
A Magyar Helsinki Bizottság, a Társaság a Szabadságjogokért, az Amnesty International Magyarország és a lengyel Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért (HFPC) az Alkotmánybíróság munkáját segítő beadványban kéri a közigazgatási bíróságokról szóló törvény alkotmányellenes rendelkezéseinek megsemmisítését. A civil szervezetek az országgyűlési képviselők által indított eljáráshoz csatlakoztak.
Krekó Péter kormányközeli hírportálokat perelt be hazugságaik miatt
Krekó Péter szociálpszichológus, politikai elemző jó hírneve megsértése miatt bírósághoz fordult. A Political Capital ügyvezető igazgatójáról valótlan híreket tett közzé a Figyelő, majd azok nyomán az Origo és a 888 hírportál. A három kormányközeli szerkesztőség hamis állításai különösen előnytelen színben tüntették fel a kutatót, akinek emiatt gyalázkodó, erőszakra buzdító kommenteket és üzeneteket kellett elviselnie.
Az Auróra nem hagyja magát és a Kúriához fordul
A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ma elutasította az Auróra közösségi ház üzemeltetőjének keresetét, ezért továbbra is érvényben marad a kötelező, este 10 óra utáni zárva tartás, amit a Józsefvárosi Önkormányzat rendelt el. Az Auróra a Magyar Helsinki Bizottság segítségével a Kúriához fordul. Mint ismeretes, a VIII. kerületi önkormányzat a környező társasházak kezdeményezésére indított eljárást.
A Magyar Helsinki Bizottság beperelte az Országos Bírósági Hivatalt
A Magyar Helsinki Bizottság közérdekű adatigénylésben azt szeretné megtudni, hogy a bíróságokat irányító Országos Bírósági Hivatal (OBH) miért ellenezte az új közigazgatási bíróságok felállítását 2016-ban. Az OBH ugyanis akkor még élesen kritizálta az új bírósági rendszert, ma már viszont támogatja. A civil jogvédő szervezet szeretné megismerni a 2016-os OBH-tanulmányt.
Nem védte meg az Alkotmánybíróság a menekülők segítőit
Az Alkotmánybíróság (AB) szerint alkotmányos az ún. „Stop Soros” törvénycsomag büntetőjogi szabályozása. Bár a testület kimondta: elfogadhatatlan volna, ha büntetés fenyegetné a menekülőknek segítő önzetlen tevékenységet, de továbbra sem elég egyértelmű, mit tilt és mit enged meg a jogszabály. A bizonytalanság lehetővé teszi, hogy a hatóságok önkényesen lépjenek fel a menekülőket segítő szervezetekkel és munkatársaikkal szemben.
A strasbourgi pereskedés is kellett ahhoz, hogy visszavonják a bírák kényszernyugdíjazását
Ma elutasította az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) 158 magyar bíró panaszát, amelyet a Magyar Helsinki Bizottság segítségével azért nyújtottak be, mert kényszernyugdíjazták őket 2012-ben. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a bíróságok lefejezése visszaigazolást nyert.
Harmadik perét nyerte meg jogerősen a Helsinki Bizottság a Fidesszel szemben
Ismét hazudott a Magyar Helsinki Bizottságról a Fidesz. Halász János frakciószóvivő tavalyi sajtótájékoztatóján azt állította, hogy a civil szervezet törvénysértő módon, nem átláthatóan működik, titkolózik a vagyonáról és az általa pénzelt emberekről. Ez a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítélete szerint sem igaz. A bíróság ma nemcsak a Fidesz, hanem Halász János felelősségét is megállapította.
A Magyar Helsinki Bizottság bíróság elé viszi a civileket fenyegető új szabályokat
A Magyar Helsinki Bizottság panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz és az Emberi Jogok Európai Bíróságához a menedékkérők segítőit börtönnel fenyegető új büntetőszabályok miatt. A „bevándorlási különadót” csak Strasbourgban támadhatja a civil jogvédő szervezet, mivel a kormányerő már évekkel ezelőtt elvette az Alkotmánybíróság jogát az adószabályok vizsgálatára.