A strasbourgi bíróság is elítélte a menekülők tranzitzónás fogvatartását és éheztetését
Az Iránból menekülő R.R.-t, állapotos afgán feleségét és három kisgyermeküket majd négy hónapon át tartották fogságban a röszkei tranzitzónában. Ezalatt a családfőt éheztették is. Ma az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy jogellenesen tartották őket fogva. Emellett a magyar állam megsértette a kínzás, embertelen és megalázó bánásmód tilalmát is. Az öttagú családnak a Magyar Helsinki Bizottság biztosított jogi képviseletet.
Uniós bírósági főtanácsnok: a menekültek segítőinek büntetőjogi fenyegetése uniós jogba ütközik
Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka ma indítványozta az uniós bíráknak, hogy marasztalják el a magyar államot a menedékjog elfogadhatatlan korlátozása és a menekülők segítésének bűncselekménnyé nyilvánítása miatt. A Magyar Helsinki Bizottság üdvözli az indítványt. A civil jogvédő szervezet már a 2018. június 20-iki parlamenti szavazás napján leszögezte: ezek a szabályok az uniós joggal is ellentétesek.
Hiába az uniós ítélet, a kormány így is fenntartja tömeges jogsértő gyakorlatát
A Magyar Helsinki Bizottság levélben fordult Balogh János országos rendőrfőkapitányhoz, hogy a rendőrség tartsa tiszteletben az Európai Unió Bíróságának decemberi ítéletét. A visszakényszerítések uniós jogba ütköznek – mondta ki a bíróság. Ennek ellenére azóta is több mint 2000 visszakényszerítést hajtott végre a rendőrség.
Jogellenes a külföldiek tömeges visszakényszerítése a szerb–magyar határon az Európai Unió Bírósága szerint
Az Európai Unió Bírósága ma hirdetett ítéletet a 2015 decemberében indult kötelezettségszegési eljárás lezárásaként.
Kik tagadták meg az ételt Nyírbátorban?
Augusztus 5-én a nyírbátori idegenrendészeti fogdán fogva tartott 52 külföldi nagy többsége megtagadta, hogy az őrizeti hely által biztosított ételből egyen. Kik azok az emberek, akiket ott tartanak fogva? Kérdezz-felelek a Magyar Helsinki Bizottságtól. Fotónk 2013-ban készült Kiket tartanak fogva Nyírbátorban? Menedékkérőket vagy kiutasított külföldieket? Nyírbátorban van menekültügyi és idegenrendészeti őrizet is.
Uniós bírósági főtanácsnok: uniós jogba ütközik a menedékkérők szerbiai visszakényszerítése
Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka ma azt indítványozta az uniós bíráknak, hogy marasztalják el a magyar államot egyes hazai menekültügyi szabályok miatt, mert azok ellentétesek az uniós joggal. A főtanácsnoki indítvány a tranzitzónás fogvatartás jogellenessége mellett azt is jogsértőnek tekinti, hogy a hazai hatóságok minden menekülőt válogatás nélkül visszakényszerítenek Szerbiába.
Menekültek világnapja -1 a 40.000-ből: Karox
Világszerte évente százezrek indulnak útnak háborúk, éhínségek, kínzás és üldözés elől menekülve. A biztonságosnak hitt Európában is gyakran elutasítás, fogvatartás és kitoloncolás fogadja a menekülőket. A Magyar Helsinki Bizottság azért dolgozik, hogy a menekülők Magyarországtól éppúgy igazi segítséget kapjanak, mint ahogyan az 1956 után innen nyugatra menekülő százezrek.
A menedékjogról szóló törvény módosításának véleményezése
A kormány T/10309. számon törvényjavaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek, ami egyebek mellett módosítaná a menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. törvényt is és bevezetné a zár alá vételt a menekültügyi eljárás során. A beterjesztett javaslat jelen formájában számos alapjogot sért, így a menedékkérők magánélethez való jogát, az önrendelkezési jogukat, valamint ezeken keresztül emberi méltóságukat.
Jogellenes a tranzitzónás fogvatartás és a menedékkérők elzárása a hatékony menekültügyi eljárástól az Európai Unió Bírósága szerint
A Magyar Helsinki Bizottság által képviselt, a tranzitzónában őrizetben tartott két menedékkérő család ügyében ma kihirdette ítéletét az Európai Unió Bírósága (luxembourgi bíróság). A két ügy 2019 decemberében indult, amikor magyar bírók – érzékelve, hogy az itthoni szabályozás az uniós jogba ütközhet – a luxembourgi bíróság jogértelmezését kérték úgynevezett előzetes döntéshozatali eljárásban.
Jogellenes a tranzitzónás fogvatartás a luxembourgi bíróság főtanácsnoka szerint
A Magyar Helsinki Bizottság által képviselt, a tranzitzónában őrizetben tartott két menedékkérő család ügyében ma kihirdette a főtanácsnok indítványát az Európai Unió Bírósága. A két ügy tavaly decemberben indult, amikor magyar bírók érzékelve, hogy az itthoni szabályozás az uniós jogba ütközhet, a luxembourgi bíróság jogértelmezését kérték ún. előzetes döntéshozatali eljárásban.