Miért kellett valójában deportálni egy iráni diákot Magyarországról? – videó
A hazai hatóságok repülőre tettek egy iráni egyetemistát, aki ellen éppen csak elindult egy több sebből vérző büntetőeljárás. Ő is egyike volt annak a 13 iráni diáknak, akiket kollektívan kiutasítottak Magyarországról, mert állítólag megszegték a kórházi karanténszabályokat. Sinin esetében nemhogy lenne erre bizonyíték, de arra van bizonyíték, hogy nem tett semmi törvénybe ütközőt. Sinin történetét blogposztban dolgoztuk fel.
A kormány uniós jogot sértett, amikor nem segített Görögországnak és Olaszországnak
A cseh, lengyel és magyar kormány elveszítette az ún. „kvótapert”. Az Európai Unió Bírósága jogerős ítélete megállapította, hogy a három kormány önkényesen, az uniós jogot sértve járt el, amikor 2015-ben nem volt hajlandó az Európai Unió Tanácsa által megállapított számú menedékkérőt átvenni Görögországtól és Olaszországtól.
Mostantól nem lehet csípőből elutasítani a Szerbián át érkező menedékkérőket
Az Európai Unió Bíróságának (EUB) mai ítélete az uniós joggal ellentétesnek mondta ki a hazai menekültügyi szabályozás egyik önkényes rendelkezését. A törvény bevezette az ún. „biztonságos tranzitország” fogalmát, és erre hivatkozva érdemi vizsgálat nélkül tömegével nyilvánították elfogadhatatlannak és utasították el a menedékkérelmeket 2018 nyara óta.
Az iráni diákok kollektív kiutasítása jogellenes és életveszélyes
Bírósági felülvizsgálatot és azonnali jogvédelmet kért 13 iráni egyetemista, akiket a napokban utasítottak ki Magyarországról. Mindannyiuk ellen a járványügyi szabályok megsértése miatt indított eljárást a rendőrség. Közbiztonsági veszélyre hivatkozva még ma délelőtt fel akarták őket tenni egy katari gépre, de amíg a bíróság nem dönt legalább az azonnali jogvédelem ügyében, addig biztosan nem toloncolhatók ki.
Ügyfélszolgálati rend módosítást vezetünk be
Nem áll módunkban személyes konzultációt tartani, de más módon továbbra is állunk ügyfeleink rendelkezésére!
A Magyar Helsinki Bizottság sohasem veszi el ügyfelei pénzét
A Magyar Helsinki Bizottság helyreigazítást kezdeményez a Demokratánál és az Origónál. A kormányközeli orgánumok a kormány hazugságait adták közre egy az egyben. Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára azt állította, hogy egy nyertes strasbourgi pert követően a Magyar Helsinki Bizottság „igényt tart” ügyfelei pénzére.
Nem járványveszély miatt hosszabbították meg a migrációs válsághelyzetet
Ugyan indokolatlan és törvénysértő, mégis újabb fél évvel hosszabbította meg a kormány a „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet”. Közleménye szerint a kormány különös tekintettel volt „a Törökország felől elindult migránsáradatra, annak biztonsági és járványügyi kockázatára”. Valójában a kormány egyetlen dologra volt tekintettel, hogy lejárt az előző, tavaly szeptemberi hosszabbításának a határideje.
A magyar és a nemzetközi jog tiltja a halálbüntetést
A magyar Alaptörvény kimondja: „Senki nem utasítható ki olyan államba, vagy nem adható ki olyan államnak, ahol az a veszély fenyegeti, hogy halálra ítélik, kínozzák vagy más embertelen bánásmódnak, büntetésnek vetik alá.” Z. A.-t Pakisztánba kívánják toloncolni a magyar hatóságok, ahol halálbüntetés fenyegeti.
A helsinKINO bemutatja: a menekült, aki reményt adott a többi üldözöttnek
A Magyar Helsinki Bizottság filmet készített Alekszej Torubarov menekült ügyfeléről. Az ő fordulatos és megható története jól mutatja, mennyire igazságtalan a menekülők démonizálása. Az orosz férfi ügyének az Európai Unió Bírósága elé kellett kerülni ahhoz, hogy végül mégiscsak védelmet kapjon itt. Kitartása hozzájárult ahhoz, hogy másokat is menekültként ismerhessenek el a hazai bíróságok.
Menekülthelyzet a déli határnál: a megoldás kulcsa a kormány kezében van
A menekülő családok a növekvő reménytelenség miatt tiltakoztak békésen a szerb–magyar határon tegnap. A magyar kormány december óta önkényesen szinte senkit nem enged be a tranzitzónákba. A Magyar Helsinki Bizottság szerint a történtek tanulsága, hogy haladéktalanul létre kell hozni újra egy hatékony, európai normák alapján működő menekültügyi rendszert. Fotó: Kaufmann Balázs/hvg.