A terhelti együttműködés rendszerei Európában (2019–2021)
A projekt a terheltek és az ügyészség közötti együttműködés azon formáit vizsgálja az Európai Unió egyes tagállamaiban, amelynek keretében a gyanúsítottak vagy a vádlottak lemondanak a tárgyaláshoz való jogukról. Az Európai Bizottság által támogatott, nemzetközi, több országot lefedő kutatási projektet a Fair Trials koordinálja, abban a Magyar Helsinki Bizottság partnerként vesz részt.
Kutatási projekt az új gyülekezési törvény joggyakorlatáról (2020)
A Magyar Helsinki Bizottság a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet jogászaival közösen megvalósított kutatási projekt keretében az új gyülekezési törvény joggyakorlatát vizsgálta.
Fiatalok ösztönzése az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság védelmében való részvételre (2019-2021)
A projekt célja amerikai szakértők közreműködésével olyan oktatási programok kidolgozása, melyek az emberi jogok és demokrácia témájában a vitakultúra fejlesztését segítik elő a fiatalság körében. Elsősorban 18-24 éves, észak-magyarországi fiatalokat céloznak a projekt keretében a Magyar Helsinki Bizottság által végrehajtott programok.
A látszat fontossága – hogyan jelennek meg a gyanúsítottak és a vádlottak a tárgyalóteremben, a nyilvánosság előtt és a médiában? (2017-2019)
„A látszat fontossága – Hogyan jelennek meg a gyanúsítottak és a vádlottak a tárgyalóteremben, a nyilvánosság előtt és a médiában?” – című projekt keretein belül két évig azt kutattuk, hogy a kényszerítő eszközök, különösen a bilincselés milyen mértékben és hogyan sérthetik az egyik legfontosabb büntetőeljárási alapelvet, az ártatlanság vélelmét. Foglalkoztunk a bilincshasználat hazai és nemzetközi jogszabályi hátterével és gyakorlatával.
Hatékony jogi segítségnyújtás a letartóztatási eljárásban – új jogszabályok és változó gyakorlat (2017-2019)
A Magyar Helsinki Bizottság kiemelt stratégiai célja, hogy csökkenjen az indokolatlan letartóztatások száma Magyarországon, a szabályozás és gyakorlat feleljen meg az Emberi Jogok Európai Bírósága sztenderdjeinek, valamint hogy megfelelő módon ültessék át a vonatkozó EU-s irányelveket.
Az uniós együttműködés elősegítése a fogvatartási körülmények kapcsán – a Nemzeti Megelőző Mechanizmusok szerepe (2019-2021)
A bécsi Ludwig Boltzmann Intézet által koordinált nemzetközi projekt célja 22 európai Nemzeti Megelőző Mechanizmus (Magyarországon az Alapvető Jogok Biztosa) gyakorlatának fejlesztése, az intézmények közti tapasztalatcsere és a fogvatartási körülmények európai uniós szintű harmonizációja.
A roma embereket érő diszkrimináció a büntető igazságszolgáltatásban (2018-2020)
A Fair Trials szervezet vezetésével zajló nemzetközi projekt célja volt, hogy a meglévő kutatási eredmények másodelemzésén, szakértői interjúk felvételén, kerekasztal-beszélgetések tartásán keresztül vizsgálja a büntető igazságszolgáltatásban a romákat érő diszkriminációt.
Az egyértelmű igazság: képzés a büntetőeljárás résztvevőinek a közérthető fogalmazás használatáról és a világos terhelti tájékoztatókról (2018-2020)
A Magyar Helsinki Bizottság három civil szervezettel közösen indította el új projektjét: a belgiumi Fair Trials Europe, a romániai APADOR és az olaszországi Antigone segítségével Európa-szerte a büntetőeljárások közérthetőségének javítását tűztük ki célul.
A gyanúsítottak és vádlottak jogainak erősítése a nemzeti emberi jogi intézmények bevonásával (2018-2019)
A bécsi Ludwig Boltzmann Intézet által koordinált nemzetközi projekt célja az európai nemzeti emberi jogi intézmények (Magyarországon az Alapvető Jogok Biztosa) közötti tapasztalatcsere elősegítése volt. A projekt során 26 európai országban végeztek kutatásokat a projekt szakemberei a jogszabályi környezetről és a nemzeti emberi jogi intézmények gyakorlatáról.
Kép- és hangrögzítéssel a büntetőeljárások jogszerűségéért (2017-2019)
A büntetőeljárásban a kihallgatások és a vallomások kép- és hangfelvételen való rögzítése több Európai Uniós országban és az Egyesült Államokban évtizedek óta bevett gyakorlat, ami több szempontból is segíti az eljárások jogszerűségét. Kontrollt jelent az eljárás felett, ami egyaránt védi az eljárásban érintett sértetteket, tanúkat és terhelteket és az eljáró szerveket.